Materské mlieko je nenahraditeľná, jedinečná tekutina, ktorá obsahuje 1200 látok

nenachádzajúcich sa v žiadnej inej potravine, ktoré sú dôležité  pre správny rast a vývin orgánov a celého tela dieťaťa. Dojčenie je viac než len materské mlieko. Samotné satie na prsníku je mimoriadne dôležité v rozvoji mozgu dieťaťa.

 

Každý jeden mesiac dojčenia znižuje riziko rakoviny prsníka matky ako aj dieťaťa.

Každý jeden deň dojčenia poskytuje dieťaťu množstvo imunitných látok a faktorov, ktoré ho chránia pred infekciami, s ktorými sa každodenne stretáva. Niektoré látky v materskom mlieku, ako napríklad lyzozým (dôležitý pre imunitu) sa v materskom mlieku nachádza vo vyššej koncentrácii po 18. mesiaci dojčenia.

 

V ktorejkoľvek fáze dojčenia poskytuje dojčenie dieťaťu úľavu od bolesti.

V materskom mlieku sa nachádza bradykinín – hormón, ktorý zmierňuje bolesť, rovnako ako endorfíny, ktoré bolesť potláčajú. Samotný akt dojčenia navyše pomáha od bolesti, a preto je dojčenie pre dieťa dôležité tak v čase, keď je zdravé, ale aj v čase, keď pociťuje bolesť, keď spadne a udrie sa, počas choroby alebo pri lekárskych zákrokoch.

Dojčenie dieťaťa je teda dlhodobá investícia do budúcnosti. Čím dojčenie trvá dlhšie, tým sa len znásobujú všetky pozitíva dojčenia.

V materskom mlieku sa nachádzajú rastové faktory

faktory podporujúce rast pokožky ako aj nervov, čo je dôležité pre rozvoj mozgu, pečene, čriev, pankreasu a iných orgánov v tele. Tento výpočet toho, čo dojčenie pre dieťa robí, je takmer nekonečný. Dojčenie významne ovplyvňuje rozvoj ústnej dutiny, postavenie zubov, nosovú prepážku, Eustachovu trubicu – a toto všetko znamená zdravé zuby, znížené riziko zápalu stredného ucha – celý tento rozvoj týkajúci sa úst prebieha približne štyri roky a dojčenie ho výrazne ovplyvňuje a podporuje.

O.Z. Mamila

Ďalšie dôležité informácie o dojčení nájdete na stránke o.z. Mamila, ktorá už viac ako 10 rokov na Slovensku pomáha mamičkám s dojčením. Nájdete tam mnohé vedeckými štúdiami potrvdené informácie a články na rôzne témy ohľadom dojčenia a života s bábatkom.

Ak hľadáte poradenstvo pri dojčení vo svojom okolí pozrite si zoznam pre Banskobystrický kraj tu.